Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Zaburzenia integracji sensorycznej, cherylholt pixabay
Integracja sensoryczna wpływa na rozwój dziecka, zdolność do nauki, a także samoocenę. Jest również podstawą prawidłowego rozwoju mowy, wrażliwości emocjonalnej czy pobudliwości ruchowej. Proces integracji sensorycznej rozwija się przez całe życie, jednak najbardziej intensywnie przebiega podczas pierwszych trzech lat życia dziecka.
Istnieje kilka rodzajów zaburzeń procesów sensorycznych:
1. Trudności z rejestrowaniem objawiające się albo opóźnioną reakcją na ruch i dotyk, lub reagowaniem na te czynniki zbyt gwałtownie.
2. Problemy z modulacją, kiedy dziecko łatwo się rozprasza, bywa nadmiernie aktywne i ma problemy z przechodzeniem od jednej czynności do drugiej. Dziecko wydaje się nieobecne, jest wycofane i zamknięte we własnym świecie.
3. Trudności z odpowiedzią objawiające się zaburzeniami z motoryką. Dziecko reaguje w sposób niezdarny, ma słabą świadomość własnego ciała oraz kłopoty z koordynacją obu stron ciała.
Do najczęstszych sygnałów wskazujących na potencjalne zaburzenia przetwarzania bodźców zmysłowych należą:
Przyczyn zaburzeń integracji sensorycznej jest wiele i są one często następstwem sytuacji, które miały miejsce podczas ciąży albo porodu.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
gocha2323 2016.07.14 22:31
bardzo ważna jest obserwacja dziecka i jak najwcześniejsza reakcja!
Patrycja Sobolewska 2016.07.13 19:02
bardzo wazne :)
Stokrotka 2016.07.13 10:30
Najgorzej to coś przegapić, jak można by dziecku pomóc
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.